wtorek, 18 listopada 2008

1976 - konsola Fairchild VES


System Wideo Fairchild (VES - Video Entertainment System) był pierwszą domową grą wideo, wykorzystującą wymienne kartridże. Spółka macierzysta Fairchild szukała wówczas większego rynku zbytu na produkowane przez nią mikroprocesory (szczególnie linii F8). Przedsiębiorstwo zauważyło, że główną wadą gry Pong była nuda związana z grą w nią. Pong zawsze był Pongiem i niczym więcej. Nawet jeśli nie chciałeś grać w Ponga, to i tak nie miałeś alternatywy. Produkowane wówczas konsole korzystały z szeregu układów, stąd koncepcja wykorzystania jednego centralnego procesora z kartridżami zawierającymi pamięć ROM była wówczas nowatorska. Kartridże nazwano Videocarts. Ich zadaniem, oprócz urozmaicenia rozrywki, było wydłużenie czasu życia rynkowego konsoli, gdyż oferta sprzętowa była w tym wypadku wspomagana różnorodnym oprogramowanie, wypuszczanym na rynek w różnym okresie czasu. Pamiętajmy, że był to rok 1976, a nawet dziś konsole przenośne typu Nintendo Advance korzystają z tego rodzaju nośników – kart z pamięcią stałą.
W sierpniu 1976r. Fairchild zaskoczył rynek wypuszczając konsolę w cenie 169,96 USD i pojedyncza gry po 19,95 USD. Zwykle tego typu produkty miały wówczas charakter sezonowy i były prezentowane w okresie przedświątecznym. Tym razem firma wprowadziła produkt, który miał zagościć na półkach przez cały rok.
System pod względem wizualnym stanowił mieszankę klasycznych Pongów z nowymi akcentami. Zmiany widać w: odłączanych kontrolerach, nowym podejściu do ich kształtu, wyborze gier i opcji poprzez 4 przyciski, przycisku Reset. Unikatowy wówczas był przycisk „Hold”, który umożliwiał zatrzymanie gry, możliwa była również zmiana prędkości gry bez utraty wyników.
System miał duży wpływ na największego konkurenta – ATARI. Firma dysponowała już wówczas prototypem nowoczesnej konsoli. Dzięki premierze Fairchilda przyspieszyła znacznie prace projektowe i nakłady na projekt. Skutkiem premiery była także zmiana nazwy systemu ATARI, na Atari Video Computer System zaprezentowany w październiku 1977.
Po premierze ATARI firma Fairchild dokonała zmiany swojej konsoli na Fairchild Channel F. Okazało się, że rynek przyjął ciepło produkt ATARI, przede wszystkim za sprawą lepszej jakości grafiki. To z kolei spowodowało konieczność uatrakcyjnienia Fairchilda poprzez zmianę design obudowy (często stosowany zabieg odmładzający konsole). Niestety, nie ukazała się ona nigdy na rynku, przynajmniej pod nazwą Fairchild
Wypuszczenie dwóch uniwersalnych konsol spowodowała pierwszy krach rynkowy. Rynek był wówczas zalany konsolami specjalizowanymi. Około 98% dostępnych gier nie było programowalne. Producenci za wszelką cenę starali się wyprzedać nadwyżki magazynowe, nawet poniżej kosztów wytworzenia. Wielu producentów zbankrutowało lub zmieniło profil działalności. Rynek był więc zapchany prymitywnymi produktami po dyskontowych cenach. Nie było na nim chwilowo miejsca na zaawansowane wówczas konsole, drogie w produkcji. Firma Fairchild nie była tu wyjątkiem, zaprzestając sprzedaży Fairchilda Chanel F po Bożym Narodzeniu w 1977r.
Konsola funkcjonowała na rynku przez zaledwie 16 miesięcy. W 1979r. firma Zircon kupiła prawa patentowe i rozpoczęła sprzedaż Channel F System II w cenie 99 USD. Zircon sprzedała również licencje innym producentom - Saba Video Play w Niemczech, Luxor Video Entertainment System w Szwecji oraz Grandstand w Wielkiej Brytanii. Różnicą sprzętową było przesyłanie fonii to telewizora. Pierwsze wersje konsoli generowały dźwięk wyłącznie poprzez wewnętrzny głośnik konsoli !
Ostatecznie konsola „umarła” w 1984 roku, podczas drugiego krachu gier wideo.
Do 1978 roku Fairchild opublikowała 23 gry na tę konsolę, zaś Zircon uzupełnił ofertę o kolejne 4 tytuły.
Prawdopodobnie najdziwniejszym elementem obsługi konsoli była procedura uruchamiania gier: najpierw należało włączyć konsolę, później włożyć do niej kartridż z grą, a następnie nacisnąć przycisk Reset.
Kartridże do konsoli miały żółty kolor, który kojarzył się z modnym wówczas filmem Yellow Submarine.

Parametry:
procesor Fairchild F8
prędkość 2 MHz
pamięć RAM 64 bajty !!!
koprocesory 3851, 3852, 3853, 3854, 3856, 3857
grafika - ośmiokolorowa z możliwością wyświetlania tylko czterech kolorów w jednej linii

Brak komentarzy: