poniedziałek, 2 marca 2009
1967 - radziecki superkomputer BESM-6
Powstaje pierwszy radziecki superkomputer tranzystorowy, BESM-6. Stosunkowo niewiele o nim wiadomo. Miał miał 8 równoległych procesorów, pamięć ferrytową i możliwość pracy wielozadaniowej z możliwością przydzielania zadaniom priorytetów. Był szeroko wykorzystywany przez przemysł lotniczy i siły zbrojne do późnych lat siedemdziesiątych. Zawierał około 60000 tranzystorów i 180000 diod germanowych. BESM-6 wchodził w skład kompleksu kontroli słynnego programu kosmicznego Sojuz - Apollo.
Do seryjnej produkcji wszedł w 1967 i był produkowany aż do lat 80'tych. Na komputerze działały języki: Algol-60, Fortran, Pascal, APL, Lisp, Planner, REFAL. W sumie wyprodukowano 350 tych urządzeń. Urządzenie pracowało z częstotliwością 9 MHz i miało 192Kb pamięci wewnętrznej. Podstawowym zadaniem tego komputera, było wykonywanie szybkich operacji na liczbach. Na liście rozkazów nie było takich, które potrafiłyby przetwarzać tekst.
Wersja ulepszona komputera, która nazywała się AS-6, była już lepiej dostosowana do pracy z tekstami. Dużą zaletą tej maszyny było to, że można było do niej podłączyć właściwie każdy dostępny wówczas sprzęt przez specjalne interfejsy.
Etykiety:
1967,
BESM-6,
komputer,
radziecki,
rosyjski,
tranzystor,
wielozadaniowy
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz