wtorek, 9 grudnia 2008

Famicom ma 25 lat !


Zasadniczo Famicom i NES - to dokładnie te same konsole pod względem programowym i sprzętowym. Różni je wygląd i fakt, że Famicom został wydany w Japonii, a NES to jego odmiana wydana w USA i Europie. Dodatkową różnicą są inne gniazda kartridży, wymuszające stosowanie różnych modułów z grami do różnych wersji konsoli. Pierwsza wersja konsoli kosztowała w przeliczeniu na dzisiejszy kurs około 120 USD.

Na początku 1980 roku, dzięki dużemu sukcesowi jakie odniosły automaty do gier, Nintendo postanowiło stworzyć konsolę telewizyjną, która obsługiwałaby gry znajdujące się na kartridżach. Tak narodziła się pierwsza telewizyjna konsola tejże firmy o nazwie Famicom (Family Computer). Sprzęt opracowany został przez Masayukiego Uemura, a pierwsze konsole pojawiły się na japońskim rynku 15 czerwca 1983 roku. W niedługim czasie dobrze znane gry z automatów (Donkey Kong, Donkey Kong Jr. i Popeye) przeniesione zostały na nową platformę.

Famicom jest najlepiej sprzedającą się konsolą swoich czasów na świecie. Według informacji Nintendo do dnia dzisiejszego sprzedanych zostało ponad 60 milionów sztuk. Ostatnią wydaną grą na japońskim rynku jest Adventure Island 4 (1994 r). Pomimo tego, że gry nie były wydawane, Nintendo do października 2003 roku nadal produkowało konsole!

Famicom posiada przymocowane na stałe dwa kontrolery, każdy z nich ma kształt zaokrąglonego prostopadłościanu i na każdym znajdują się przyciski A i B oraz krzyżak. Drugi manipulator posiada wbudowany wewnętrzny mikrofon, który wykorzystywany jest tylko przez kilka gier. Brakuje w nim przycisków START i SELECT, znajdujących się na padzie oznaczonym numerem jeden!

W górnej części konsoli znajduje się gniazdo gier. Kartridże do konsoli Nintendo Famicom posiadają konstrukcję 60-pinową. Z przodu, umiejscowiony jest port rozszerzeń, w którego umieścić można np. Famicom Light Gun, Power Pad, R.O.B. oraz Power Glove. Jest jednak mała liczba gier, które korzystają z wymienionych wyżej akcesoriów. Najbardziej popularnym jest Famicom Light Gun (strzelba świetlna), którego wykorzystuje 17 gier.

Dzięki temu, że Famicom nie posiada blokady regionalnej, możliwe jest uruchamianie na nim kartridży pirackich i nielicencjonowanych. Fakt ten był często wykorzystywany zarówno w Japonii jak i na Dalekim Wschodzie (wszelkie klony produkowane również obecnie). Po wyprodukowaniu pojedynczego układu NES-on-a-chip, w którym zawarto praktycznie całą istotną elektronikę konsoli, jej ceny spadły dramatycznie i rynek klonów zaistniał na dobre.

W Japonii produkcją kartridży zajmowało się sześć firm: Nintendo, Konami, Capcom, Namco, Bandai i Jaleco. Dzięki temu firmy te mogły umieścić na płytkach dodatkowe układy elektroniczne np. VRC 6 i VRC 7 (wyprodukowane przez Konami), poprawiające m.in. jakość dźwięku i zarządzanie pamięcią w niektórych grach.

Brak komentarzy: