wtorek, 19 maja 2009

1982 - konsola Vectrex


Konsola Vectrex była 8-bitowym systemem gier wideo, zaprojektowanym przez Western Technologies/Smith Engineering. Była produkowana, na podstawie licencji, przez General Consumer Electric (GCE), a następnie przez Milton Bradley Company, po zakupieniu przez nią GCE. Rynkowy koniec konsoli nastąpił w 1984 roku. W ciągu 3 lat produkcji cena rynkowa spadła ze 199 USD do 100 USD.
W przeciwieństwie do innych konsol z tego okresu, Vectrex był wyposażony w zintegrowany monitor cz-b w orientacji pionowej i operował grafiką wektorową.
Aby uatrakcyjnić rozrywkę producenci dołączali do gier plastikowe nakładki zawierające kolorowe elementy tła i ewentualnie statyczne grafiki ekranowe, które można było zamocować na monitorze i uzyskać efekt koloru na ekranie. Były to rozwiązania stosowane w dużych automatach do gier.
W konsoli standardowo wbudowano grę Minestorm, klona Asteroids. Dodatkowo można było kupić pióro świetlne i okulary 3D. Wersja japońska konsoli miała nazwę Bandai Vectrex Kousokusen. Gra Minestorm zasłynęła z błędu na 13 poziomie, który uniemożliwiał grę. W niektórych konsolach błąd ten powodował dziwne zachowania wyświetlacza. Firma zareagowała na skargi użytkowników i wypuściła poprawioną grę na kartridżu, który jest obecnie uznawany za rarytas kolekcjonerski, gdyż był dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników, którzy złożyli reklamację.
Użytkownicy pierwszych serii produkcyjnych często skarżyli się na intensywne dźwięki z głośnika konsoli, związane z zakłóceniami indukowanymi w obwodzie audio z nieekranowanej sekcji monitora CRT.
O niektórych niezwykłych cechach konsoli może świadczyć fakt, ze nadal są programowane i produkowane gry do niej, oczywiście przez grupy hobbystów.

Dane techniczne:
CPU: Motorola 68A09, 1.6 MHz
RAM: 1K x 4-bity 2114 (dwa układy)
ROM: 8K x 8-bitów 2363
Grafika: wektorowa, wbudowany monitor cz-b 9" Samsung, 2 kolory, symulacja barw poprzez plastikowe nakładki na ekran
Dźwięk: układ General Instrument AY-3-8912
Waga: 7,5 kg
Nośniki gier: kartridże, ponad 30 oficjalnych gier

Brak komentarzy: