środa, 7 października 2009
Komputery w standardzie MSX
MSX był pierwszym międzynarodowym popularnym standardem komputerów 8-bitowych, wprowadzony w Japonii w 1983 roku. MSX było skrótem od Microsoft eXtended Basic (lub według innych źródeł: Machines with Software eXchangeability).
Wzorcem dla tego standardu był popularny również w Polsce komputer Spectravideo SV-318 z 1983 roku. Opierając się na jego konstrukcji i systemie, Microsoft opracował standard komputerów MSX. W konsekwencji, kilkanaście firm japońskich, koreańskich, europejskich i amerykańskich rozpoczęło produkcję komputerów w standardzie MSX o zbliżonych parametrach, mogących korzystać z tego samego oprogramowania i sprzętu peryferyjnego. Niektóre z tych komputerów (np. modele Sony) posiadały możliwość współpracy z domowym sprzętem audio-video.
Standard MSX cieszył się niestety umiarkowanym powodzeniem. Popularny był głównie w Japonii i Ameryce Południowej, w znacznie mniejszym stopniu w Europie.
W 1985 został wprowadzony ulepszony standard MSX 2, następnie MSX 2+, lecz nie zdobyły one już popularności.
Jednym z najciekawszych peryferiów jakie można było podłączyć do MSX-a był czytnik dysków laserowych Laser Disc - prekursora VCD i DVD. Płyty miały 30 cm średnicy i przypominały wizualnie tradycyjne płyty winylowe w złotym kolorze. Były one oparte na technologii płyt CD.
Dane techniczne standardu MSX:
CPU – Zilog Z80A, min. 3,58 MHz
GPU – Texas Instruments TMS 9918/A, TMS 9928/A, TMS 9929/A lub kompatybilny
RAM – co najmniej 8 KB
VRAM – 16 KB
pamięć ROM – min. 32 KB
tryby tekstowe: 40 x 24; 32 x 24
tryb graficzny: 256 x 192 (16 kolorów); 32 ruchome sprajty
dźwięk – układ AY-3-8910; 3 kanały, 8 oktaw
Firmy produkujące komputery MSX: Japonia: Sony, Sanyo, Mitsubishi, Toshiba, Hitachi, National, Canon, Casio, Pioneer, General, Yamaha, Yashica-Kyocera, Spectravideo (USA), Philips (Holandia), GoldStar, Yeno (Korea), Gradiente (Brazylia)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz